Blog

Jak kłaść panele winylowe na płytki?

Czym są panele winylowe?


Na rynku dostępne są różne modele paneli podłogowych, jednak to modele winylowe od kilku sezonów są jednym z popularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Przede wszystkim ich grubość mieści się w granicach od 3 do 7 mm, jednak to, co je wyróżnia, to przede wszystkim wytrzymałość. Okazuje się bowiem, że mimo swojej sprężystości są bardzo odporne na obciążenia, a dostępne są w różnych klasach użyteczności, także w klasie 33, co pokazuje, że mogą być stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Są również odporne na wysokie temperatury, wodę, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne.
 

Jak przygotować podłogę do położenia paneli winylowych?
 

Ponieważ panele winylowe są dość cienkie, mogą być układane na starej podłodze, np. z płytek ceramicznych. Przygotowanie podłoża pod panele zależy od jego kondycji. Jeśli płytki bardzo dobrze przywierają do powierzchni podłogowej, a fugi nie są szersze niż 4 mm, przygotowanie nawierzchni można ograniczyć jedynie do użycia podkładu wygłuszającego, ale świetnym sposobem jest również zastosowanie paneli, w których taki podkład się już znajduje.

Więcej pracy czeka osoby, które nie mogą się pochwalić starą podłogą w stosunkowo dobrym stanie. Jeśli odstępy między płytkami są duże, a nawierzchnia nie jest równa, w pierwszej kolejności należy oczyścić, odtłuścić podłogę, usunąć kurz, zabrudzenia oraz listwy przypodłogowe. Następnie należy zastosować wylewkę samopoziomującą. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przy ścianach warto zastosować taśmę dylatacyjną, ponieważ na początku wylewka i panele będą pracować. Czas schnięcia wylewki to około 4 godziny (po tym czasie można już na nią wchodzić), natomiast wykładanie paneli zaleca się po upływie 24 godzin.
 

Jak zamontować panele winylowe?
 

Na 12 godzin przed układaniem paneli należy przenieść je do miejsca, w którym będą ułożone, by mogły się dostosować do wilgotności i temperatury panującej w pomieszczeniu. Do montażu będzie potrzebnych kilka podstawowych przedmiotów: poziomica, ostry nożyk, gumowy młotek, klocek do dobijania, materiały do rysowania oraz klej.

Układanie paneli składa się z trzech kroków. W pierwszym należy rozwinąć podkład na powierzchni, gdzie docelowo będą znajdować się płytki. Należy zwrócić uwagę na to, by podkład dobrze przylegał do podłoża (nadmiary trzeba odciąć).

Drugim etapem jest zastosowanie klinów montażowych. Z uwagi na to, że panele winylowe są dość sprężyste, podczas użytkowania będą pracować, dlatego należy im zapewnić około 5 mm wolnej przestrzeni od każdej ściany (oczywiście te fragmenty zostaną później zakryte listwami wykończeniowymi).

Oczywiście ostatnim etapem jest ułożenie samych paneli, które powinno się rozpoczynać od najdłuższej ściany w pomieszczeniu. W panelach na tzw. klik zasada montażu jest banalnie prosta: zamontowany w nich zamek zatrzaśnie się, gdy zostaną dobrane pasujące do siebie elementy. Po położeniu każdego panelu należy go dobrze docisnąć do powierzchni. Po ułożeniu całego rzędu trzeba dobić panele do siebie za pomocą młotka – w ten sposób można wyeliminować wszelkiego rodzaju krzywizny czy przerwy między panelami.

Panele winylowe to doskonały sposób na stworzenie pięknej podłogi w stosunkowo krótkim czasie. Fakt, że można je kłaść na płytki podłogowe, sprawia, że można oszczędzić czas na usuwaniu starej podłogi.